Z Kategorisi

Oluk Fiyatları

Oluk Fiyatları

Oluk denilince akla ilk önce köy çeşmesi ve çatı gelir. Kırsal bölgelerde su ihtiyacını karşılamak için yapılan çeşmelerden suyun düzgün. Bir şekilde akmasını sağlayan üst tarafı açık borulara oluk denir. Ayrıca bina çatılarındaki yağmur sularının çatının aşağısında . Birikip tek bir yerden akmasını sağlayan metal ya da plastikten üretilen üst kısmı açık borulardır.

Bu içeriği Sesli Olarak Dinleyebilirsiniz.​

Oluk Çeşitleri

Oluklar üretildiği madde ve şekillerine göre çeşitli isimler alır. Üretildiği maddeye göre; galvaniz, çinko, bakır ve plastikten imal edilen oluklar vardır. Şekillerine göre ise oval, köşeli, ekli ve eksiz oluk adı verilen ürünler piyasada bulunur.

 

 Oluk Sistemleri

Çatıların özellikleri, iklim şartları kullanılacak oluk sisteminde belirleyici rol oynar. Yağışın bol olduğu hatta sel felaketlerinin sıklıkla yaşandığı bir yerde daha dayanıklı. Oluk çapı geniş ve suyu kolaylıkla tahliye eden malzemeler tercih edilir. Genel olarak, asma oluk, gizli oluk ve eksiz oluk olmak üzere üç tür çatı oluk sistemi kullanılır. Asma oluk; çatıların alçakta yer alan saçak adı verilen kenarlarına kelepçelerle sabitlenir. Gizli oluk ise; çatıların saçak kısımlarına örülen küçük bir çıkıntının görülmeyen tarafına döşenmesiyle monte edilir. Gizli oluk, binaların görsel anlamda güzel bir görüntüye sahip olması için tercih edilir. Eksiz oluk; tek parça olarak üretilir. Önceden çatının ölçüleri alınır ve uygun ebatlarda oluklar hazırlanır. Eksiz oluklarda en büyük avantaj, su sızdırmasıdır. Su yalıtımı konusunda oldukça ideal bir sistemdir.

Olukların Bakımı

Çatı oluk sistemlerinde kullanılan malzemenin sağlamlığı, dayanıklılığı ve kalitesi kadar. Periyodik bakım da çok önemlidir. Özellikle yıllık yağışın miktarının çok olduğu bölgelerde olukların tıkanma riski olur. Tıkanan oluklar suyu tahliye edemez, suyun sızmasına, beton yapının nem almasına neden olur.

Çatı Sistemlerinin Maliyeti

Kullanılan malzemenin niteliği ve miktarı maliyeti belirler. Bu sebeple oluk fiyatları üretildiği maddeye ve oluğun şekline göre farklılık gösterir. Dört metrelik köşeli PVC oluklar otuz- kırk lira iken galvanizde bu yüz liraya kadar çıkar. Çinko malzemeden yapılan bir metrelik oluk yirmi lira, bir metre bakır oluk yüz liraya çıkabiliyor.

Accordion #1
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Accordion #2
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Video :