Celik Çatı

Çelik Çatı Nedir?

Günümüz portatif inşaatlarında yaygın olarak kolay bir şekilde kurulabilen, demir parçalarının bir araya getirilerek oluşturduğu galvaniz veya sacdan kapatılan sağlam çatıdır. Bu çatı pratik inşaat alanlarında veya iş yerlerinde tercih edilen bir inşaat çeşididir. Celik çatı diğer çatılardan farklı olarak taş tahta gibi malzemeler kullanılmadığı için daha sağlıklı ve olası problemlerden kendini arındırabilecek bir yapıdır. Olası deprem, sel gibi olaylarda da daha dayanıklı bir inşadır.

Çelik Çatı Sağlam Mı?

Çelik çatılar sağlamlık konusunda demir çelik malzemelerinin bir araya gelmesi sonucu oluştuğu için fazlaca tercih edilen sağlam yapılardır. Celik çatı su sızdırmayan, ateşte yanmayan, paslanmaz uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanılabilecek malzemelerden yapılır. Çelik çatı olan yerler de güvenlik konusunda oldukça yüksek kalitededir. Sağlamlığı ve güvenliği yüksek olması dolayısıyla günümüzde de en çok fazlaca tercih edilir.

Çelik çatıların yapımına karar verilmeden önce yaptıran kişinin istek ve arzusuna uygun bir şekilde yapılabilmesi de çelik çatı tercihlerinde ilk tercihler arasında gelir. Çelik çatı fiyat olarak da normal çatı sistemlerinden daha uygun konumdadır. İnşaatı yapacak firmanın seçimi de oldukça önemlidir. Firmanın güvenilir ve tecrübeli bir firma tarafından yaptırılması gerekir. Kolay ve dayanıklı oluşunun yanı sıra çatıların ve kiremitlerin en çok etkilendiği yağmurların verdiği zararları en aza indirgemesi de çok tercih edilme sebeplerinden bir tanesidir.

Çelik Çatı Yapımında Malzemenin Önemi

Çelik çatı yaptırılmaya karar verildiğinde mutlaka işinin ehli kişiler tarafından yapılması gerekir. İşin ehli olmayan kişiler tarafından yaptırılacak yapılar çok büyük felaketlere sebep olabilir. Çelik çatının yapımında mutlaka gerçek ve kaliteli çelik kullanılması galvanizlerin ve sacın birinci sınıf kalite de olması gerekir. İnşaat alanı genişledikçe iş güvenliği de hat safhada olması gerekir.Çelik çatıların yapımında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da dikilecek blok direklerin kalın ve kaliteli tercih edilmesi gerekir. Kalın olmayan kalitesiz blok direkler çelik çatıyı taşımayarak büyük facialara neden olabilir. Yaptırılan çelik çatılar için mutlaka firma ile anlaşarak garantili bir yapı olması gerekir.