Çatı Sistemleri

Çatı Sistemleri Nelerdir?

Çatı sistemleri kullanılan malzeme oranında birçok farklı çatı sistemi geliştirilmiştir. Hepsinin temelinde binanın tepe noktalarını uygunsuz ve olumsuz iklim şartlarından korumak vardır. Küçük ölçekli üretim tesislerinde ve fabrikalarda en fazla kullanılan sistemlere beşik sistem denmektedir. Her iki yandan da meyilli sarkıtları olması sebebiyle bu adı almıştır. Kişisel kullanımlar için ise standart ölçülere sahip olan ve en minimal çizgilerde meydana getirilmiş olan tek eğimli çatı sistemleri mevcuttur. Genellikle içinde bir ya da iki aracın park edildiği küçük garajlarda ve odunluk / kömürlük gibi saklama alanlarında kullanılmaktadır.

Çelik çatı sistemleri önceleri büyük işletmeler ve fabrikalar için kullanılırken günümüzde fazla oranda her tür yapıda kolaylıkla montajı gerçekleştirilen sistemlerdir. Kolay ve pratik bir uygulamadır. Aynı zamanda çelik gibi sağlam bir maddeyi içerdiği için uzun süreli olarak kullanıma açıktır. Aynı zamanda az personel ile kurulumu gerçekleştirdiği ve kazandırdıkları yanında ucuz bir maliyet içerdiği için uzun süreli olarak tercih sebebidir. Bunların dışında ışık alabilen ve ısı yalıtımında bulunan özel çatı sistemleri de diğer seçenekler arasında yer almaktadır.

 Çatı Sistemlerinde Kullanılan Katmanlar Nelerdir?

Çatı sistemlerinde birçok katman tercihe göre kullanılmaktadır. Bunların başında klasik olarak çimentolu katmanlar bulunmaktadır. Ek olarak metal kaplamalı katmanlar da hem dayanıklı hem de ucuz olmaları nedeniyle bir diğer en çok tercih edilen katmanlar arasında gösterilmektedir.

 Çatı Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Özellikle kış aylarında avantajları görülen çatı sistemleri bu bakımdan yüksek oranda yağış alanlarda etkinliğini koruyan ve hissettiren sistemlerdir. Çatı sistemleri sayesinde birçok yağmur ve dolu etkileri binalara zarar verilmesi önlenir. Aynı zamanda bir kere olmak üzere ödenen fiyatlar ile birlikte çok daha büyük ekonomik harcamaların önüne geçilmiş olur.Aynı zamanda yağmur sularının taşınıp belirli ve muhtelif yerlere taşınmasında da bu sistemler oldukça etkili seçenekler sunmaktadır. İçerdikleri özel katmanlar ve kimyasal formlar vasıtası ile uzun ömürlü bir şekilde kullanılır. Hem evlerde hem de iş yerlerinde farklı seçeneklere sahip olan çatı sistemleri bu noktada binaları tepeden koruyan birinci derecede önemli yapılardır.